Czy Azjaci zastąpią Ukraińców?

W tym artykule przeanalizujemy prognozy dla dalszego rozwoju ukraińskiej migracji ekonomicznej – szanse i perspektywy.
W Niemczech coraz częściej pojawiają się informacje o możliwości otwarcia rynku pracy dla wykwalifikowanych pracowników spoza Unii Europejskiej. Według Niemieckiej Izby Przemysłu i Usług w chwili obecnej na niemieckim rynku pracy brakuje ok. 1.5 mln rąk do pracy. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być pomysł otwarcia się na Ukrainę i ściągnięcia pracowników ukraińskich w celu ich zatrudnienia. Istnieje zatem obawa, że Ukraińcy potraktują Polskę jako kraj tranzytowy, ponieważ mają dobrze umotywowane powody, żeby wyjeżdżać do pracy do Niemiec. Wpłynął na to fakt, że w lipcu 2017 roku uchylony został obowiązek wizowy, który pozwala na podejmowanie pracy w krajach UE przez Ukraińców. Pracując w Niemczech mogą oni zarobić od 3 do 4 razy więcej niż u nas w Polsce. Szacuje się, że ok. 60% Ukraińców pracujących nad Wisłą deklaruje chęć wyjazdu do pracy w Niemczech. Nie tylko zarobki mogą przyciągnąć Ukraińców za Odrę. Większość pracowników ze Wschodu pracuje u nas na podstawie oświadczeń lub długoterminowych pozwoleń na pracę przypinanych do konkretnego pracodawcy. W Niemczech kwestie uzyskania pozwoleń na pracy są bardziej skomplikowane niż te w Polsce lecz sytuacja ulegnie zmianie w momencie, kiedy zostaną wprowadzone ułatwienia dotyczące uzyskiwania pozwoleń na pracę; już dziś obywatele Ukrainy mogą swobodnie podróżować po krajach UE na podstawie paszportów biometrycznych. Przede wszystkim zmianie mogą ulec warunki, na podstawie których Ukraińcy będą mogli podejmować pracę w niemieckich firmach. Prawdopodobnie będą oni mogli w ramach ruchu bezwizowego przebywać, szukać pracy i pracować w Niemczech przez okres 6 miesięcy. Ponadto przewidywana jest ze strony niemieckiej inwestycja w kursy językowe dla Ukraińców podejmujących u nich pracę.
Niektórzy pracodawcy czy agencje pracy łudzą się nadzieją, że Ukraińcy nie wyjadą ze względu na więzi kulturowe łączące ich z Polską, podobieństwo języka czy też wysokie koszty utrzymania w Niemczech. Powstaje jednak pytanie, czy sentymentalne podejście nie przegra z chęcią lepszych zarobków na zachodzie Europy. W przypadku odpływu ukraińskiej siły roboczej, na polskim rynku pracy powstanie poważna luka, co może doprowadzić polską gospodarkę do stanu recesji. Ukraińcy zatrudnieni w Polsce podtrzymują nasz rynek pracy. Istnieje jednak obawa, że jeśli wyjedzie ich nawet 10%, będziemy mieli poważny problem.
Fakt odpływu ukraińskiej siły roboczej z Polski nie jest zjawiskiem, które ma nadejść; dzieje się to już w tym momencie, na naszych oczach.
Alternatywą dla powstających braków na polskim rynku pracy okazuje się poszukiwanie zasobów ludzkich w Azji.
Atutem oddelegowania pracowników z Azji do Polski jest fakt, że są oni wysoko wyspecjalizowani w poszczególnych zawodach typu:
 • Spawacze
 • Ślusarze
 • Pracownicy budowlani
 • Stolarze
 • Szwacze
 • Pracownicy z sektora medycznego
 • Pracownicy z sektora informatycznego
 • oraz wielu innych
Dodatkowo zręcznie posługują się językiem angielskim, który w większości krajów azjatyckich jest językiem urzędowym. Oprocz tego ich niezwykla lojalność oraz wysokie zmotywowanie do pracy sprawia, że są pracownikami idealnymi na polskim rynku pracy.
Na podstawie analizy aktualnego stanu naszej gospodarki nie należy spodziewać się milionowej emigracji ekonomicznej z Azji do Polski, gdyż nie jesteśmy jeszcze aż tak atrakcyjnym zarobkowo krajem. Nie mniej jednak zjawisko to stało się już rzeczywistością. Z roku na rok coraz więcej azjatów obsługuje nasz rodzimy rynek pracy.
Job Fix jest zorientowana na pozyskiwanie i obsługę rynku azjatyckiego, ponieważ współpraca z potencjalnymi pracownikami z tamtego regionu świata, umożliwia nam zapewnienie pracodawcom w Polsce wysokiej jakości pracowników.
Dzięki naszemu doświadczeniu w sprowadzaniu pracowników z zagranicy jesteśmy w stanie zapewnić:
 • pobyt pracowników od 12 - 36 miesięcy
 • dostęp do wykwalifikowanej kadry
 • dobrą znajomość języka angielskiego
 • dostęp do łatwej i szybkiej możliwości uzyskania pozwolenia na pracę
 • współpracę przy oddelegowaniu pracowników z agencjami rządowymi
 • kompleksową ofertę w zakresie (akomodacji, logistyki lokalnej, zaplecza gastronomicznego, bankowości, opieki medycznej, wsparcia administracyjnego dla klienta)
Czy zatem nie warto podjąć współpracę z naszą agencją aby zatrudnić pracowników nie tylko z za Wschodniej granicy?
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.